SPLEŤ

Buď sama sebou, lebo ostatní sú už obsadení.

Príbeh o mladých ľuďoch z generácie Z, ktorá patrí medzi tie najosamelejšie generácie na svete. Veronika je Rómka, adoptovaná bielymi rodičmi. Rodičia, čiastočne aj kvôli svojej práci, vytvárajú na sociálnych sieťach obraz ideálnej rodiny. Hoci majú svoju dcéru veľmi radi, nezostáva im na ňu veľa času. Ani v škole si Veronika nevie nájsť priateľov, dokonca je ochotná akceptovať správanie, o ktorom si neuvedomuje, že je šikanou. Veronika sa bojí s niekým zblížiť. Pre svoj pôvod, výzor, originálne názory aj postoje je vystavená kyberšikane. V reakcii na svoju inakosť a samotu si na sociálnych sieťach vytvorí virtuálny profil Bianky, svojho krajšieho a odvážnejšieho alter ega. Po medializácii prípadu šikany v Miloslavove Veronika zisťuje, že aj jej život sa podobá životu obete zo správ. Dokáže sa z toho všetkého vymaniť a začať nanovo?

Po každom predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami a odborníkmi o témach inscenácie aj nástrojoch v online a offline priestore, ktoré môžu mladým ľuďom pomôcť nájsť cestu von. Pretože cesta von existuje.

Tvorcovia – autor textu a režisér Ján Šimko a dramaturgička Zuzana Palenčíková spolupracovali pri naštudovaní inscenácie s občianskym združením IPčko, profesionálnou organizáciou, ktorá sa venuje mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých, často až krízových životných situáciách. 

V inscenácii sa na scéne striedajú činoherne odohrané scény s videodokrútkami, vstupmi z chatu a virtuálneho prostredia. Na príbehoch z dneška tvorcovia približujú aj jednu z najznámejších šikanovaných postáv v dejinách slovenskej drámy – Kuba od Jozefa Hollého.

 

 

 
 
 
Naštudovanie inscenácie a jej hosťovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

 

 
 Za spoluprácu ďakujeme:

Svetová premiéra:

10.02.2023, Dom kultúry Zrkadlový háj, Bratislava

Referencie

Tvorivý tím:

Text a réžia: Ján Šimko

Dramaturgia: Zuzana Palenčíková

Odborná spolupráca: Zuzana Juráneková (IPčko)

Scéna: Diana Strauzsová

Kostýmy: Veronika Vartíková

Videoart: Boris Vitázek

Kamera a strih: Peter Kotrha

Hudba: Matúš Homola

 

Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

 

Manažérka pre predaj inscenácie:

Katarína Môcová

 0951 885 393

katarina@divadelnecentrum.sk

Mohlo by vás zaujímať:

November 1989

November 1989

Autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ, ktorá reflektuje udalosti z roku 1989.

Nahlas

Nahlas

Autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ o tom, ako ne/chránime svoje životné prostredie.