SPLEŤ

Autorská inscenácia o (kyber)šikane a duševnom zdraví.

Príbeh o mladých ľuďoch z generácie Z, ktorá patrí medzi tie najosamelejšie generácie na svete.

Veronika je mladá, adoptovaná Rómka. Bojí sa s niekým naživo zblížiť, a tak väčšinou komunikuje len virtuálne. Pre svoj pôvod, výzor a originálne názory je vystavená kyberšikane. V reakcii na svoju inakosť a samotu si na sociálnych sieťach vytvorí virtuálny profil Bianky, svojho krajšieho a odvážnejšieho alter ega. Po medializácii prípadu šikany v Miloslavove zisťuje, že sa jej život podobá životu obete zo správ. Dokáže sa z toho všetkého vymaniť a začať nanovo?


Pomoc exisTUJE.

Spleť sme naštudovali preto, lebo nechceme zatvárať oči pred problémami, ktoré dnes mladých ľudí trápia. Chceme ich divadlom inšpirovať a podporovať v tom, aby sa nevzdávali seba, svojej inakosti a jedinečnosti. Aj keď je to niekedy veľmi ťažké, lebo sa cítia iní, osamotení, zranení, zúfalí, nepochopení a častokrát na hranici života a smrti, chceme, aby vedeli, že blízkosť a pomoc exisTUJE.

Po každom predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami a odborníkmi z IPčka o témach inscenácie aj nástrojoch v online a offline priestore, ktoré môžu mladým ľuďom pomôcť nájsť cestu von. Na diskusii môžu diváčky a diváci klásť anonymné otázky prostredníctvom aplikácie SLIDO.

V inscenácii sú citované autentické materiály a príbehy, ktoré sa skutočne stali. Zobrazené kruté slová v čete niekto niekomu naozaj napísal. Na scéne sa striedajú činoherne odohrané scény s videodokrútkami, vstupmi z chatu a virtuálneho prostredia. Na príbehoch z dneška tvorcovia približujú aj jednu z najznámejších šikanovaných postáv v dejinách slovenskej drámy – Kuba od Jozefa Hollého.

Tvorcovia – autor textu a režisér Ján Šimko a dramaturgička Zuzana Palenčíková spolupracovali pri naštudovaní inscenácie s občianskym združením IPčko, profesionálnou organizáciou, ktorá sa venuje mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v zložitých, často až krízových životných situáciách.


 IPčko o inscenácii SPLEŤ

„Predstavenie SPLEŤ prináša na divadelné dosky príbeh o mladých ľuďoch, témach a situáciách z ich životov, ale najmä o možnostiach pomoci, ktorá je dostupná, keď prežívajú v živote náročné chvíle. Nie je však iba o mladých a pre mladých. Dospelým ponúka možnosť nazrieť do ich sveta, lepšieho ho vidieť a pochopiť. 

Dôležitou súčasťou divadelného predstavenia je diskusia s možnosťou anonymného kladenia otázok, čím sa pre mladých ľudí vytvára bezpečný priestor na zdieľanie. 

Prepojenie umenia, mladých ľudí, psychológie a diskusie do jedného konceptu považujeme za nesmierne dôležité, užitočné a vysielame tým k mladým ľuďom signál, že na nich záleží, že nám ich príbehy nie sú ľahostajné a nie sú na to všetko osamote.

Sme vďační, že IPčko sa mohlo stať súčasťou tohto predstavenia, ktoré prichádza za mladými ľuďmi a ukazuje im možnosti na riešenie a zvládanie náročných situácií, s ktorými sa v živote stretávajú alebo môžu stretnúť."

Zuzana Juráneková a Marek Madro
IPčko, o. z. 


 

 

Svetová premiéra:
10.02.2023, Dom kultúry Zrkadlový háj, Bratislava

PODPORNÉ STANOVISKO Z MK SR

„Jedná sa o výnimočný projekt, predovšetkým kvôli téme, ktorú prináša a spôsobe ako s ňou narába. Považujeme za dôležité, aby inscenáciu videlo čo najviac detí a mladých ľudí. Z tohto pohľadu je to jedinečný (a má potenciál byť aj vzorový) príklad edukatívneho divadla, lebo spracováva tému, ktorá rezonuje v školách a ponúka k nej diskusie s odborníkmi."

 

LINK NA STANOVISKO MK SR

 

PODPORNÉ STANOVISKO Z IPčka

„Prepojenie umenia, mladých ľudí, psychológie a diskusie do jedného konceptu považujeme za nesmierne dôležité a užitočné. Sme vďační, že IPčko sa mohlo stať súčasťou tohto predstavenia, ktoré ukazuje možnosti na riešenie a zvládanie náročných situácií."

 

LINK NA STANOVISKO IPčka

 

FAQ  O (KYBER)ŠIKANE A INSCENÁCII SPLEŤ

Prepis často kladených otázok z diskusií s tvorcami a psychológmi / psychologičkami z IPčka, ktoré boli kladené prostredníctvom aplikácie SLIDO po každom predstavení.

LINK NA FAQ 

 

 

 


Napísali o SPLETI v médiách (výber):


Naštudovanie inscenácie a jej hosťovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu. 
Diskusie po predstavení realizujeme v spolupráci s občianskym združením IPčko

 

 

Referencie

1/5

Tvorivý tím:

Text a réžia: Ján Šimko

Dramaturgia: Zuzana Palenčíková

Odborná spolupráca: Zuzana Juráneková (IPčko)

Scéna: Diana Strauzsová

Kostýmy: Veronika Vartíková

Videoart: Boris Vitázek

Kamera a strih: Peter Kotrha

Hudba: Matúš Homola

 

Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

 

Manažérka pre predaj inscenácie:

Daniela Hainová

 0948 150 175

objednavky@divadelnecentrum.sk

Mohlo by vás zaujímať:

November 1989

November 1989

Autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ, ktorá reflektuje udalosti z roku 1989.

Nahlas

Nahlas

Autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ o tom, ako ne/chránime svoje životné prostredie.

Pavučina lží

Pavučina lží

Autorská inscenácia s prvkami dokumentárneho divadla o prekrúcaní pravdy kedysi a dnes