Prehliadaním tejto stránky súhlasíte s použitím cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšovať naše služby. Viac info

November 1989
(slovamajusilu.sk)

Autorská dokumentárna inscenácia November 1989 (Sľúbili sme si…) predstavuje zavŕšenie trilógie dokumentárnych inscenácií režiséra Jána Šimka My sme tu doma (2017) a Fake News 1948 (2018), ktoré realizoval pre Divadelné centrum.

V inscenácii sú citované autentické materiály a príbehy, ktoré sa skutočne stali.

V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.

Kto nesúhlasil s politikou Komunistickej strany Československa alebo s tým, čo robili jej chránenci, musel svoj názor tajiť, klamať alebo sedieť vo väzení. Žiť v paralelnom vesmíre, v akejsi sivej zóne, kde sa tajne organizovali bytové semináre, divadlá a výstavy, vydávali a rozširovali samizdaty. Títo ľudia bytostne pociťovali potrebu slobody. Napriek sledovaniu, výsluchom, ponižujúcim domovým prehliadkam nachádzali zmysel v tom, prečo trpieť pre dôležité veci. Aké však boli tvoje šance po pätnástom roku života, keď nerozhodovali tvoje schopnosti a talent, ale správanie tvojich rodičov? 

Totalitný režim sa udržiaval vďaka početnej a dobre vyzbrojenej armáde, polícii, tajnej polícii a ochrannej ruke Sovietskeho zväzu. V ľuďoch zámerne pestoval strach a kupoval si ich lojalitu. Mocný režim napokon zvrhli pokojné protesty ľudí na námestiach. Slobodu sme si vybojovali bez tankov a krviprelievania presne pred tridsiatimi rokmi.

Ako to tu vyzeralo predtým, čo sa dialo vtedy na námestiach a aké sú hodnotové prepojenia Nežnej revolúcie na súčasnosť?

Prostredníctvom príbehov troch mladých ľudí inscenácia poukazuje na totalitné praktiky bývalého režimu (sledovanie ŠTB, domové prehliadky, obmedzovanie slobody, úteky cez hranice), objasňuje pád režimu v roku 1989 a nedokonalú snahu o nastolenie demokratického poriadku. Naša inscenácia nekončí pred tridsiatimi rokmi, ale v súčasnosti. Pred rokom sme sa opäť ocitli na hrane a začali sme volať po slušnosti a tolerantnej krajine, ktorá si váži slobodu a kritické myslenie.

Manažérka pre predaj inscenácie:

Ing. Ema Domonji

 0948 434 454
ema@divadelnecentrum.sk

Video

 

Čas trvania predstavenia je približne 60 minút

Hlavným partnerom inscenácie je Fond na podporu umenia.

Referencie

1/4

Tvorcovia a obsadenie:

Koncept inscenácie, text a réžia: Ján Šimko

Dramaturgia: Zuzana Palenčíková

Odborná spolupráca: Ľubomír Morbacher (Living Memory, ÚPN)

Výtvarný koncept, scénografia a kostýmy: Von Dubravay

Videoart: Adam Hanuliak

Animácie: Boris Vitázek

Hudba: Matúš Homola

Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

 

Premiéra 26.6.2019 o 10:00 v škole LUDUS, Bratislava

Mohlo by vás zaujímať:

činoherná anglicko-slovenské predstavenie pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ

Silly Bear

Silly Bear

činoherná anglicko-slovenská rozprávka s pesničkami pre žiakov I. stupňa ZŠ

Jack and Joe

Jack and Joe

činoherná anglická divadelná inscenácia pre žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ