November 1989
(slovamajusilu.sk)

Prostredníctvom príbehov troch mladých ľudí inscenácia poukazuje na totalitné praktiky bývalého režimu (sledovanie ŠTB, domové prehliadky, obmedzovanie slobody, úteky cez hranice), objasňuje pád režimu v roku 1989 a nedokonalú snahu o nastolenie demokratického poriadku. Naša inscenácia nekončí pred tridsiatimi rokmi, ale v súčasnosti. Keď sme sa opäť ocitli na hrane a začali sme volať po slušnosti a tolerantnej krajine, ktorá si váži slobodu a kritické myslenie.

V inscenácii sú citované autentické materiály a príbehy, ktoré sa skutočne stali.

V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.

Inscenácia prináša silné autentické príbehy z našej minulosti a je realizovaná s diskusiou s tvorcami a odborníkmi na dané témy.

Kto nesúhlasil s politikou Komunistickej strany Československa alebo s tým, čo robili jej chránenci, musel svoj názor tajiť, klamať alebo sedieť vo väzení. Žiť v paralelnom vesmíre, v akejsi sivej zóne, kde sa tajne organizovali bytové semináre, divadlá a výstavy, vydávali a rozširovali samizdaty. Títo ľudia bytostne pociťovali potrebu slobody. Napriek sledovaniu, výsluchom, ponižujúcim domovým prehliadkam nachádzali zmysel v tom, prečo trpieť pre dôležité veci. Aké však boli tvoje šance po pätnástom roku života, keď nerozhodovali tvoje schopnosti a talent, ale správanie tvojich rodičov? 

Totalitný režim sa udržiaval vďaka početnej a dobre vyzbrojenej armáde, polícii, tajnej polícii a ochrannej ruke Sovietskeho zväzu. V ľuďoch zámerne pestoval strach a kupoval si ich lojalitu. Mocný režim napokon zvrhli pokojné protesty ľudí na námestiach. Slobodu sme si vybojovali bez tankov a krviprelievania presne pred tridsiatimi rokmi. Ako to tu vyzeralo predtým, čo sa dialo vtedy na námestiach a aké sú hodnotové prepojenia Nežnej revolúcie na súčasnosť?

Autorská dokumentárna inscenácia November 1989 (Sľúbili sme si…) predstavuje zavŕšenie trilógie dokumentárnych inscenácií režiséra Jána Šimka My sme tu doma (2017) a Fake News 1948 (2018), ktoré realizoval pre Divadelné centrum.

 

 

Čas trvania predstavenia je približne 60 minút

 
Inscenácia bola vybraná divadelnými kritikmi na prestížny divadelný festival Dotyky a spojenia.
 
Naštudovanie inscenácie a jej hosťovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

 

 
Premiéra 26.6.2019 o 10:00 v škole LUDUS, Bratislava

 

Referencie

1/5

Tvorivý tím:

Koncept inscenácie, text a réžia: Ján Šimko

Dramaturgia: Zuzana Palenčíková

Odborná spolupráca: Ľubomír Morbacher (Living Memory, ÚPN)

Výtvarný koncept, scénografia a kostýmy: Von Dubravay

Videoart: Adam Hanuliak

Animácie: Boris Vitázek

Hudba: Matúš Homola

Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

 

Manažérka pre predaj inscenácie:

Daniela Hainová

 0948 150 175
objednavky@divadelnecentrum.sk

Mohlo by vás zaujímať:

Nahlas

Nahlas

Autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ o tom, ako ne/chránime svoje životné prostredie.