Nahlas

Autorská dokumentárna inscenácia o tom, ako ne/chránime svoje životné prostredie.

Našej Zemi hrozí drastická klimatická zmena s ďalekosiahlymi následkami na globálnej úrovni. Sú však medzi nami ľudia, ktorí sa rozhodli zvádzať konkrétne zápasy na lokálnej úrovni, v nikdy nekončiacom boji o jedinečný strom, pár kilometrov rieky či kus doliny. Naša inscenácia hovorí práve o týchto ľuďoch a ich hodnotových bojoch. 

Na tvorbe inscenácie spolupracovali aj študenti stredných škôl

V apríli 2021 sme spustili na stredné školy výzvu Povedzte to NAHLAS, ktorou sme chceli osloviť všetkých, ktorým záleží na našom životnom prostredí a sú rovnako „zapálení pre klimatickú krízu“ ako Greta Thunberg. Vyzvali sme ich, aby nám napísali o tom, čo im robí starosti a pomohli nám pochopiť, ako vnímajú problémy týkajúce sa nášho životného prostredia. Príspevky študentov a študentiek sa stali inšpiráciou pri tvorbe našej inscenácie Nahlas.

Od Hamleta ku Grete

Celú inscenáciu Nahlas spája príbeh Ofélie a Hamleta ako aj hlavný motív z hry – byť či nebyť, trpne znášať, to čo je, či pozdvihnúť „zbraň“ a meniť veci? Z Ofélie sa stáva Greta, ktorá volá o pomoc. Chceme počuť jej hlas? Každý hlas sa predsa počíta. Rovnako ako každé kilo emisií. Ekonomicky nemôžeme rásť do nekonečna. Alebo môžeme? Je nevyhnutné zatiahnuť brzdu. Nemôžeme predsa obetovať naše lesy a národné parky, aby sa tí najbohatší z nás mohli popri lyžovaní kúpať vo vírivkách, hrať konské polo na ľade vzácneho plesa, či sa vyviesť lanovkou do stredomorskej reštaurácie na Ďumbieri. Alebo môžeme? Byť či nebyť? Kto nám odpovie?

BRATISLAVA NAHLAS ako štartovacia čiara ekologického aktivizmu na Slovensku

Naša inscenácia si požičala názov od veľmi významnej ekologickej iniciatívy Bratislava/nahlas, ktorá sa stala verejne známou vydaním rovnomennej publikácie (1987). Zviditeľnením jej aktivít v inscenácii chceme poukázať na historickú kontinuitu záujmu o riešenie ekologických otázok v našom kultúrnom priestore a tiež inšpirovať dnešných a potenciálnych aktivistov a aktivistky. Ochranárstvo bolo pred 30 rokmi najsilnejšou alternatívnou spoločenskou silou. Kde sa nachádzajú tieto hodnoty pre nás dnes?

Vieme, čo sa nám deje priamo pod nosom?

Je dôležité, aby boli mladí ľudia informovaní aj o tom, čo sa deje v ich bezprostrednej blízkosti. Pretože klimatická kríza nie je len o tom, že sa topia ľadovce a ničia sa pralesy kdesi veľmi ďaleko od nás. Deje sa to aj priamo pod naším nosom a možno mnohí o tom ani netušíme. V roku 2006 bola v Demänovskej doline hrubým spôsobom porušená zásada slobodných volieb. Nový územný plán s povolenou výstavbou, ktorá zasahovala do národného parku, nebol nikdy posudzovaný z hľadiska vplyvov na životné prostredie. V silných dňoch prejde rezerváciou 7000 áut, mikroplasty z oteru pnenumatík sa dostávajú do prírody a vodných zdrojov, v jaskyniach je cítiť kanalizáciu, vysychajú potoky...

A čo s tým spravíme my? 

Budeme sa biť alebo nebiť? Povieme to nahlas, alebo budeme mlčať?

 

Manažérka pre predaj inscenácie:

Ing. Ema Domonji

0948 434 454

ema@divadelnecentrum.sk

Video

Čas trvania predstavenia je približne 60 minút

Naštudovanie inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Za spoluprácu ďakujeme:

a

Všetkým študentom, ktorí reagovali na našu výzvu a zaslali nám svoje príspevky.

 

Svetová premiéra: 29. júna 2021, Black Box, Palackého 22, Bratislava

 

 

Tvorcovia a obsadenie:

text a réžia: Ján Šimko

dramaturgia: Zuzana Palenčíková

scéna a kostýmy: Von Dubravay

videoart: Adam Hanuliak

animácie: Boris Vitázek

hudba: Matúš Homola

účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

Mohlo by vás zaujímať:

Offline

Offline

činoherná anglická divadelná inscenácia pre žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ

November 1989

November 1989

autorská dokumentárna inscenácia pre študentov SŠ