Útek

dobrodružná činoherná inscenácia na tému migrácie určená pre žiakov základných škôl

Rovnomenná divadelná adaptácia knižky
Mareka Vadasa Útek je veselým príbehom
putovania malého dievčatka po svete, spoznávanie
nových, častokrát bizarných, až absurdných
situácií. Chuť naučiť sa rýchlo behať a potom
túto schopnosť naplno využívať na potulkách
je hlavným motívom inscenácie. Vďaka
rýchlemu behu unikne naša hrdinka z mnohých
nebezpečných sizácií.

Rovnomenná divadelná adaptácia knižky Mareka Vadasa Útek je veselým príbehom putovania malého dievčatka po svete, spoznávanie nových, častokrát bizarných, až absurdných situácií. Chuť naučiť sa rýchlo behať a potom túto schopnosť naplno využívať na potulkách je hlavným motívom inscenácie. Vďaka rýchlemu behu unikne naša hrdinka z mnohých nebezpečných situácií.

Na pôdoryse vtipného a zábavného príbehu o rýchlom behu sa však v knižnej i divadelnej podobe tohto príbehu skrývajú aktuálne trpké otázky dneška. Príbeh je vlastne cestou malej utečenkyne, ktorá sa naivnými detskými očami pozerá na smiešny svet dospelých, na nezmyselné pravidlá, smiešne príkazy a zákony, na nepochopiteľné vlastnosti. Bláznivo groteskný príbeh sa končí otvoreným záverom, s možnosťou niekoľkých výkladov a významov. Cieľom inscenácie, podobne ako cieľom knižky, nie je vynášať súdy, ani nastoľovať pravdy, ale naštartovať myslenie a konštruktívnu diskusiu o jednom z najpálčivejších problémov dneška, o utečeneckej kríze a migrantoch, o tolerancii a intolerancii, o ľudskosti, cieľom je podnietiť dialóg detí s rodičmi, či učiteľmi o tomto aktuálnom probléme, s ktorým sú aj naše deti, priamo, či nepriamo každodenne konfrontované.

Kniha Útek získala ocenenie Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2016.

Tvorcovia a obsadenie:

ilustrácie: DANIELA OLEJNÍKOVÁ

videoart: MILAN ONDRUCH

kostýmy a rekvizity: DÁŠA KRIŠTOFOVIČOVÁ

hrajú: MILOŠ KUSENDA, ANDREJ ŠOLTÉS, HEŇA VIRÁGOVÁ

réžia: Róbert Mankovecký - člen súboru Slovenského komorného divadla v Martine ako jeho kmeňový dramaturg od roku 1991. Autorsky sa tiež podpisuje pod výraznú a oceňovanú scénickú hudbu do inscenácií domovského divadla: Dosky 2007 za najlepšiu scénickú hudbu sezóny 2006/2007 k inscenácií Štúrovci (koncert zrušený - spoluautor) Cena Slnko v sieti 2008 za najlepšiu hudbu k filmu Muzika. Komponuje hudbu k TV filmom, pre 42 televíznych inscenácií 330 rozhlasových hier.

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Manažér pre predaj inscenácie:

Bc. Paulína Tarabová, mobil: 0948 193 233, e-mail: paulina@divadelnecentrum.sk

 

 

 

Infolinka:

Otázky ohľadom rezervácií, informácie
o predstaveniach...

Mgr. Andrej Agricola

0948 434 454

andrej@divadelnecentrum.sk

1_banner-cvicenia

3_banner-2018-right