November 1989 (Sľúbili sme si…)

Autorská dokumentárna inscenácie November 1989 (Sľúbili sme si…) predstavuje zavŕšenie trilógie dokumentárnych inscenácií režiséra Jána Šimka My sme tu doma (2017) a Fake News 1948 (2018), ktoré realizoval pre Divadelné centrum. V inscenácii sú citované autentické materiály a príbehy, ktoré sa skutočne stali.

V roku 1989 sa po viac ako štyridsiatich rokoch podarilo zvrhnúť totalitný režim, ktorý si na Slovensku vyžiadal státisíce obetí. Jeho represie sa dotkli dvoch miliónov ľudí. Od ľudí vyžadoval uniformitu, poslušnosť, súhlas, priemernosť, opatrnosť, vernosť, vážnosť, lož. Desila ho kritika, výnimočnosť, samostatné myslenie, veľkorysosť, tolerantnosť, vzdelanie, mravnosť, zásadovosť, viera v Boha, znalosť cudzích jazykov, zmysel pre humor či dlhé vlasy. V ľuďoch zničil odvahu myslieť, chuť kritizovať a odhodlanie žiť v pravde.

Udržiaval sa vďaka početnej a dobre vyzbrojenej armáde, polícii, tajnej polícii a ochrannej ruke Sovietskeho zväzu. V ľuďoch zámerne pestoval strach a kupoval si ich lojalitu. Mocný režim napokon zvrhli pokojné protesty ľudí na námestiach. Slobodu sme si vybojovali bez tankov a krviprelievania presne pred tridsiatimi rokmi. Ako to tu vyzeralo predtým, čo sa dialo vtedy na námestiach, a sme iní ako oni?

Koncept inscenácie, text a réžia: Ján Šimko

Dramaturgia: Zuzana Palenčíková
Odborná spolupráca: Ľubomír Morbacher (Living Memory, ÚPN)
Výtvarný koncept, scénografia a kostýmy: Von Dubravay
Videoart: Adam Hanuliak
Animácie: Boris Vitázek
Hudba: Matúš Homola
Účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

Inscenácia vznikla s verejným prispením Fondu na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.

 

 

1_banner-cvicenia

3_banner-2018-right