MY SME TU DOMA!

Inscenácia určená študentom stredných škôl z cyklu dokumentárnym divadlom proti extrémizmu

Fotky Referencie

MY SME TU DOMA! Týmto sloganom sme v roku 2011 vítali všetkých, ktorí prišli na Majstrovstvá sveta v hokeji.

Namiesto vety „vitajte, cíťte sa tu ako doma“, ktorú nám vštepovala slušná výchova, a ktorá svedčí o našej pohostinnosti, sme hlasno oznamovali: sme to my, kto je tu doma, vy ste odinakiaľ, cudzí, na návšteve, prišli ste na chvíľu. Čo by ste si pomysleli, keby ste prišli na návštevu a privítali by vás touto vetou? O pár rokov neskôr si ľudia na námestiach prajú „pekný biely deň“ a sociálne siete sa hemžia útokmi na kohokoľvek, na koho sa ukáže prstom alebo klikom. Žijeme v krajine, unikátnej pestrosťou jazykov a kultúr, Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Židia, Nemci, Česi, Kórejci, Vietnamci, Libanonci, Srbi a mnohí ďalší spolu nažívajú na území, kde sa odjakživa miešalo mnoho národov, jazykov i kultúr. Veľké okamihy začínajú v malých, naoko nevšimnuteľných detailoch. Premýšľame nad tým, kto je ten, koho chceme vyhnať za hranice? Komu prajeme smrť? Komu chceme odmietnuť pomoc? Ako vyzerá, ako sa volá, čo ho zaujíma, čo ho trápi? Alebo si nechceme vnútiť predstavu, že to nie sú ľudia, iba bezmenný dav, ktorý je potrebné vyhnať alebo vyhubiť alebo pred ním proste zatvoriť hranice?

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súčasťou každého predstavenia je 30-minútová diskusia o dojmoch divákov z videného a počutého, hlavnej téme a posolstve inscenácie. Už pri príprave My sme tu doma nám asistovali odborníci v oblasti histórie, sociológie a médií. Pri diskusiách so študentmi a pedagógmi spolupracujeme s organizáciami ako napríklad Living Memory, ktorá vzdeláva v oblasti totalitných režimov či Post Bellum, ktorá stráži pamäť kľúčových momentov 20. storočia.

Pripravili sme diskusie, ktorých cieľom je za asistencie skúseného mediátora rozvinúť dialóg medzi študentami o pálčivých a aktuálnych spoločenských témach xenofóbie a medziľudskej neznášanlivosti. Chceme prehĺbiť dojmy a šírenie posolstva inscenácie a poskytnúť priestor pre otázky a odpovede. Našou snahou je podnietiť v divákoch kritické myslenie. Pretože zdravým myslením ukazujeme mladým ľuďom, ako sa vyvarovať strachu z neznámeho, nepodliehať prvým dojmom a kultivovať občiansku spoločnosť.

Hosťovanie inscenácie My sme tu doma po Slovensku a diskusie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Viac info

 

Referencie:

M. Frajtová, GAV Levice

Predstavenie bolo veľmi zaujímavé a zanechalo v našich žiakoch emotívnu reakciu.  Predstavenie zaujalo nielen študentov ale aj učiteľov. V priebehu dňa sme o extrémizme a tiež o jednotlivých postavách diskutovali na rôznych hodinách. Žiaci odkaz pochopili a pri správnom vedení diskusie sa nad všetkým hlboko zamysleli.  Ďakujeme.

 

Mgr. Viera Švajlenová - SSOŠA, Bratislava

Chcem sa Vam v mene pedagogov a studentov, ktori sa zucastnili predstavenia "My sme tu doma" podakovat za vynikajuci umelecky zazitok. Divadelne predstavenie My sme tu doma nas velmi zaujalo. Je to velmi silne a emotivne predstavenie, ktore zaujimavym a odvaznym sposobom poukazuje na rozne formy extremizmu. Je to predstavenie, ktore nuti zamysliet sa, ci rychle a radikalne risenia problemov su naozaj tie spravne a mladi ludia by si mali dobre rozmysliet, akeho hrdinu si zoberu za svoj vzor. Predstavenie naozaj dobrym sposobom a netradicne prepojilo historiu so sucasnostou a ukazalo studentom, ze radikalne riesenia problemov prinesu len vela nasilia. Studenti ocenili vynikajuce herecke vykony ucinkujucich hercov. Zelame Vam vela tvorivych napadov, vela energie do dalsich predstaveni a vela uspechov.

 

Manažér pre predaj inscenácie:

Bc. Paulína Tarabová, mobil: 0948 193 233, e-mail: paulina@divadelnecentrum.sk

 

 

 

Infolinka:

Otázky ohľadom rezervácií, informácie
o predstaveniach...

Mgr. Andrej Agricola

0948 434 454

andrej@divadelnecentrum.sk

1_banner-cvicenia

3_banner-2018-right