Fake news - 1948

Inscenácia určená študentom stredných škôl z cyklu dokumentárnym divadlom proti extrémizmu

Inscenácia Fake news 1948 nepriamo nadväzuje
na predošlý titul Divadelného centra My sme tu
doma. Režisér prvej časti Ján Šimko vytvára aj
v novej inscenácii paralely medzi minulosťou
a dneškom, vychádza z dokumentárnych
materiálov a spolupracuje s historikom
z organizácie Living Memory Ľubomírom
Morbacherom.

Inscenácia Fake news 1948 nepriamo nadväzuje na predošlý titul Divadelného centra My sme tu doma. Režisér prvej časti Ján Šimko vytvára aj v novej inscenácii paralely medzi minulosťou a dneškom, vychádza z dokumentárnych materiálov a spolupracuje s historikom z organizácie Living Memory Ľubomírom Morbacherom.

Od slovenského štátu a nacistickej propagandy obdobia 2. svetovej vojny, ktorá sa odráža v myslení dnešných krajne pravicových hnutí, sa posúvame na ďalší level – k totalitnej propagande 50. rokov. Nástup socializmu v jednom z osmičkových rokov – 1948 – vzbudzoval v mnohých ľuďoch optimizmus, budovateľské nadšenie vystriedalo povojnovú depresiu. Mnohí uverili sloganom sľubujúcim lepšie zajtrajšky... až kým sa režim, ktorému verili, neobrátil proti nim. Vykonštruované procesy, vynútené priznania, obvinenia zo spiknutí a protištátnej činnosti, zo spolupráce so západom a svetovou židovskou organizáciou, ktoré viedli k odsúdeniam aj tých, ktorí donedávna vzorne napĺňali víziu strany. Konšpirácie prezentované ako pevné pravdy a ľudia neschopní rozlíšiť skutočnosť od klamu. Analógie so súčasnosťou, kedy hoaxy, fake news a konšpirácie zahltili našu „postfaktuálnu“ realitu, sa ponúkajú...

Osudy trojice postáv v inscenácii sú inšpirované skutočnými udalosťami a ich príbeh upozorňuje na to, aké dôležité je overovať si informácie a nepodľahnúť príťažlivo vyzerajúcim falošným teóriám.

Režisér predstavenia:

Ján Šimko – vyštudoval psychológiu a divadelnú vedu. V roku 1999 spoluzakladal divadlo M.U.T. v Prahe. V roku 2007 založil v Bratislave platformu Tucet, orientovanú na autorské  divadlo. V rokoch 2007 – 2009 pracoval ako umelecký šéf Štúdia 12 v Bratislave. Od roku 2004 je členom dramaturgickej rady Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, pre ktorý kurátorsky pripravil projekty midentity a Paralelné životy. V rokoch 2009 - 2014 bol šéf dramaturgom Literárno – dramatického centra Slovenského rozhlasu, kde pôsobí ako dramaturg. Je autorom divadelných, rozhlasových a televíznych scenárov, ktoré realizoval v rôznych inštitúciách a platformách. V divadelných textoch Petržalské príbehy (2007), Posledná historická úloha mladej generácie (2009), Steel my heart (2013), Súkromné ulice (2014) či Plzeň 1953: Jen pro ten dnešní den (2015) rozvíja postupy dokumentárneho divadla a práce s orálnymi históriami a autentickými výpoveďami.

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Manažér pre predaj inscenácie:

Bc. Paulína Tarabová, mobil: 0948 193 233, e-mail: paulina@divadelnecentrum.sk

 

 

Infolinka:

Otázky ohľadom rezervácií, informácie
o predstaveniach...

Mgr. Andrej Agricola

0948 434 454

andrej@divadelnecentrum.sk

1_banner-cvicenia

3_banner-2018-right